21:00 – torsdag 26 juni
NextRocket Mortgage Classic
Der er fuld gang i golfsæsonen hele sommeren, men denne uge er alligevel lidt af en mellemuge, når Rocket Mortgage Classic spilles på Detroit Golf Club.
Det er en almindelig PGA Tour-turnering – altså ikke en såkaldt signaturturnering – hvilket betyder, at mange af de bedste spillere holder pause denne uge.
Men ikke alle.
I Detroit finder vi for eksempel Collin Morikawa, som uden tvivl er en af verdens bedste spillere.
Udfordrere til Morikawa tæller blandt andet Patrick Cantlay, som ofte er ekstremt effektiv i netop denne type mindre turneringer. Keegan Bradley, der nu er rangeret i verdens top 10, står også over for et interessant dilemma senere på sommeren. Han er nemlig kaptajn for det amerikanske Ryder Cup-hold, men er i øjeblikket selv fuldt berettiget til en plads som spiller. Med her er også Ben Griffin, som er den spiller, der har taget størst skridt fremad de seneste måneder.
Den svenske stjerne Ludvig Åberg holder pause efter nogle hårde uger. Alex Norén er dog med og kunne måske finde på noget. Jesper Svensson og Henrik Norlander er de øvrige svenske deltagere – men med små chancer for at blande sig i topstriden.
Større chance måske for danskerne denne uge. Tvillingerne Rasmus og Nicolai Højgaard er med, ligesom Thorbjørn Olesen. Der er god mulighed for, at alle tre klarer cuttet.