TVsporten.dk TVsporten.dk

Sport

  • 28 ons
  • 29 i dag
  • 30 fre
  • 31 lør
  • 1 søn
  • 2 man
  • 3 tirs
  • 4 ons
  • 5 tors
  • 6 fre
  • 7 lør
  • 8 søn
  • 9 man
  • 10 tirs
  • 11 ons
  • 12 tors
  • 13 fre
  • 14 lør
  • 15 søn
  • I går
  • I dag
  • I morgen
  • lø 31
  • sø 1
  • ma 2
  • ti 3
  • on 4
  • to 5
  • fr 6
  • lø 7
  • sø 8
  • ma 9
  • ti 10
  • on 11
  • to 12
  • fr 13
  • lø 14
  • sø 15
28 jul

i går, onsdag

05:00
06:00
06:00

Kano slalom (k)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
06:55

Enkeltstart - Herrer

Sommer OL 2020

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
07:15

Japan – Egypten

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
07:20

Argentina - Frankrig

Sommer OL 2020

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
08:00

Udspring - synkron, 3m vippe

Sommer OL 2020 (Finale)

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
09:15

Norge – Argentina

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:00

Tyskland – Elfenbenskysten

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe D)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:00

Saudi Arabien – Brasilien

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe D)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:00
10:30

Sydkorea – Honduras

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:30

Rumænien – New Zealand

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:30

Ridning - Dressur

Sommer OL 2020 (GP - Freestyle)

  • DR 1
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:45
11:40

Axelsen - Koljonen

Sommer OL 2020

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
11:50
12:00

Svømning

Sommer OL 2020 (Bro og Blume er sat til 12.12)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:15

Gymnastik - mangekamp (m)

Sommer OL 2020

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:30

Brasilien – Spanien

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:50

Vægtløftning - 73 kg (m)

Sommer OL 2020

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
13:00

Australien – Egypten

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
13:00

Spanien – Argentina

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
13:00

Antonsen - Dwicahyo

Sommer OL 2020

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
13:30

Frankrig – Japan

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
13:30

Sydafrika – Mexico

Sommer OL 2020 (Gruppe A)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:30

Frankrig – Tyskland

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:45

Brasilien - Rusland

Sommer OL 2020

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:55

3x3 Basket (k)

Sommer OL 2020 (Finale)

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
15:25

3x3 Basket (m)

Sommer OL 2020 (Finale)

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
00:30

Golf - Herrer

Sommer OL 2020 (med Joachim Hansen og Rasmus Højgaard)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
01:30
02:00

Holland – Angola

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe A)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
02:00

Damesingle og herredouble

Sommer OL 2020 (Med Mia Blichfeldt og Astrup/Rasmussen)

  • DR 1
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
02:00

Beachvolley - USA - Kenya (k)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
02:25

Bueskydning

Sommer OL 2020 (Maja Jager omkring kl. 02.55)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
03:00

BMX - (m/k)

Sommer OL 2020 (Kvalifikation - med Simone Christensen)

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
03:00

Beachvolley - Canada - Schweiz (k)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
03:30

Svømning

Sommer OL 2020 (Danske semifinaler ventes at start kl 03.53)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
04:00

Spanien – Brasilien

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe B)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
04:00

Damesingle

Sommer OL 2020 (Semifinale)

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
29 jul

i dag, torsdag

Tidligere udsendelser i dag
05:00

Damesingle

Sommer OL 2020 (Semifinale)

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
05:00
06:00

Tennis

Sommer OL 2020 (Kvartfinale (m))

  • Eurosport 1
  • Eurosport 2
  • Kanal 5
  • Discovery+
07:00

Kano slalom (k)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
07:15

Japan – Sydkorea

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe A)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
07:30

Skydning - trap (m/k)

Sommer OL 2020 (Finale)

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
08:00

Beachvolley: Tyskland - Holland (k)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
08:55

Kano slalom (k)

Sommer OL 2020 (Finale)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
09:15

Montenegro – Norge

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe A)

  • Eurosport 1
  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
09:15

Herresingle

Sommer OL 2020 (Semifinale)

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
09:30

Beachvolley: Tjekkiet - Mexico (m)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:00

Herresingle

Sommer OL 2020 (Ottendedelsfinaler)

  • DR 1
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:00
10:00

Beachvolley: Rusland - Letland (m)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:50

Spanien – Serbien

Sommer OL 2020 (Kvinder)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
11:00
12:00
12:30

Ungarn – Rusland

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe B)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:40

Japan - Brasilien (k)

Sommer OL 2020

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:50

Gymnastik - mangekamp (k)

Sommer OL 2020

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
13:00

Damesingle

Sommer OL 2020 (Bronzekamp + finale)

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:00

Spanien – Argentina

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:00

Beachvolley: Brasilien - Canada (k)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:30

Sverige – Frankrig

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe B)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:45

USA - Tyrkiet (k)

Sommer OL 2020

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
15:00

Beachvolley: Brasilien - Holland (m)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
00:45

Roning

Sommer OL 2020 (Sverri Nielsen ventes i aktion klokken 02.45)

  • Eurosport 1
  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
01:30

Ridning - Dressur

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
02:00

Argentina – Brasilien

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
02:00
02:00

Damesingle og mixdouble

Sommer OL 2020

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
02:30

Bueskydning

Sommer OL 2020 (1/8-finale)

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
03:00

BMX

Sommer OL 2020 (Semifinale)

  • DR 1
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
03:30
04:00

Bahrain – Japan

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
04:00

Brasilien - USA

Sommer OL 2020

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
04:00

Beachvolley - Chile - Marokko (h)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
30 jul

i morgen, fredag

05:00
05:15

Tennis

Sommer OL 2020 (Semifinale - Herrer)

  • Eurosport 1
  • Eurosport 2
  • Kanal 5
  • Discovery+
05:30
06:00

Trampolinspring

Sommer OL 2020 (Kvalifikation (k))

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
07:00

Skydning - 25m pistol

Sommer OL 2020

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
07:15

Frankrig – Spanien

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
07:45

Bueskydning

Sommer OL 2020 (Finaler)

  • DR 2
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
08:30
08:30

Udspring - kvinder, 3m vippe

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
09:15

Egypten – Sverige

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:00

Brasilien – Canada

Sommer OL 2020 (Kvartfinale (k))

  • DR 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:00

Boksning

Sommer OL 2020 (Kvartfinaler)

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:30

Ridning - Dressur

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
11:00

Storbritannien – Australien

Sommer OL 2020 (Kvartfinale (k))

  • Eurosport Player
  • Discovery+
11:50
12:00

Sverige – Japan

Sommer OL 2020 (Kvartfinale (k))

  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:00
12:30

Portugal – Danmark

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • DR 1
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
13:00

Holland – USA

Sommer OL 2020 (Kvartfinale (k))

  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:00

Beachvolley - Brasilien - Polen (h)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:00

Kina – Australien

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:30

Tyskland – Norge

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
15:00

Beachvolley - Qatar - USA (h)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
00:30

Golf - Herrer

Sommer OL 2020

  • Eurosport Player
  • Discovery+
01:30

Ridning - Dressur

Sommer OL 2020

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
02:00

Angola – Japan

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe A)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
03:00

Beachvolley: Letland - Kenya (k)

Sommer OL 2020

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
03:00

Iran – Frankrig

Sommer OL 2020 (Eurosport 1 sender fra 04.00)

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
03:30
04:00

Montenegro – Sydkorea

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe A)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
31 jul

lørdag

05:15

Herresingle

Sommer OL 2020 (Bronzekamp)

  • Eurosport 1
  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
07:15

Rusland – Frankrig

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe B)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
09:15

Brasilien – Sverige

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe B)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
10:00

Spanien – Elfenbenskysten

Sommer OL 2020 (Kvartfinale (m))

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
11:00

Japan – New Zealand

Sommer OL 2020 (Kvartfinale (m))

  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:00

Brasilien – Egypten

Sommer OL 2020 (Kvartfinale (m))

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:30

Ungarn – Spanien

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe B)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
13:00

Sydkorea – Mexico

Sommer OL 2020 (Kvartfinale (m))

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:30

Norge – Holland

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe A)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
16:30

Austrian Open

ATP (Finale)

  • TV2 Sport X
  • TV2 Play
02:00

Portugal – Japan

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • Kanal 5
  • Eurosport Player
  • Discovery+
04:00

Egypten – Bahrain

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
1 aug

søndag

07:15

Spanien – Argentina

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
09:15

Norge – Frankrig

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:30

Tyskland – Brasilien

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe A)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:30

Danmark – Sverige

Sommer OL 2020 (Herrer | Gruppe B)

  • DR 1
  • DR TV
  • Eurosport Player
  • Discovery+
02:00

Sydkorea – Angola

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe A)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
04:00

Frankrig – Brasilien

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe B)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
2 aug

mandag

07:15

Spanien – Rusland

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe B)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
09:15

Ungarn – Sverige

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe B)

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
12:30

Holland – Montenegro

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe A)

  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:30

Norge – Japan

Sommer OL 2020 (Kvinder | Gruppe A)

  • Eurosport Player
  • Discovery+

Få overblikket over OL i TV.



Medaljer til Danmark
Guld: 0
Sølv: 1
Bronze: 0


Danmarks medaljechancer ved OL
Danmark flere gode muligheder for at hente ved dette OL. Det helt store håb finder man på cykelbanen, hvor især herreholdet 4.000 meters holdforfølgelse er spået gode muligheder for at løbe med guldet.
Der er naturligvis også de forsvarende OL-guldvindere - håndboldherrerne, som desuden har vundet VM to gange i siden sidste OL. Der er også badminton-stjernerne Viktor Axelsen og Anders Antonsen, som begge har gode muligheder for at løbe med medaljer i herresingle.
Der er ingen udsendelser for det aktuelle udvalg