Azteca-gryden koger: Mexico holder England til uafgjort
Fodbold - VM 2026
| Begivenhed | Spilleforslag | Odds | Spillefrist |
|---|---|---|---|
| Mexico - England | Uafgjort i ordinær tid | 3.25 | 6. juli 2026 02:00 |
| Spilleforslag | Uafgjort i ordinær tid |
| Odds | 3.25 |
| Spillefrist | 6. juli 2026 02:00 |
Ottendedelsfinalen mellem Mexico og England på det legendariske Estadio Azteca i Mexico City, der spilles natten til mandag den 6. juli kl. 02:00 dansk tid, ligner turneringens tætteste opgør. England er knap favorit, men i 2.200 meters højde, foran 87.000 hjemmebanefans og mod et perfekt spillende Mexico, ser vi stor værdi i et uafgjort resultat.
Vores oddstip
- Uafgjort efter 90 minutter i Mexico – England til odds 3.25
Derfor tror vi, at tippet går hjem
- Mexico er ubesejrede og næsten uigennemtrængelige: Værtsnationen har vundet alle fire VM-kampe, senest 2-0 over Ecuador, og har ikke lukket et eneste mål ind på hjemmebane i turneringen. Fem sejre på stribe med målscoren 13-1 taler sit eget sprog.
- England har set skrøbelige ud: Thomas Tuchels mandskab vandt sin gruppe, men spillede 0-0 mod Ghana og var ude i tovene mod DR Congo, hvor der skulle en Kane-header og et sejrsmål i det 88. minut til at vende 0-1 til 2-1.
- Højden og heksekedlen: Tuchel har selv erkendt, at holdet ikke fysisk kan nå at tilpasse sig højden i Mexico City på fire dage. Azteca-faktoren er reel og knockoutkampe mellem to defensivt velorganiserede hold ender ofte lige efter 90 minutter.
To ubesejrede giganter og et undervurderet kryds
Mexico og England har kun mødt hinanden én gang ved et VM. Det var i 1966, hvor England vandt 2-0 på vej mod sit hidtil eneste verdensmesterskab. 60 år senere står englænderne med Kane, Bellingham, Saka og Rice som et af turneringens mest velspillende defensiver, men også med en offensiv, der har haft svært ved at åbne dybe blokke, og en DR Congo-kamp i benene, der afslørede nerver.
Mexico har omvendt aldrig været bedre kørende. Raúl Jiménez og Julián Quiñones har leveret målene, defensiven er urørt på hjemmebane, og El Tri jagter sin første plads i en VM-kvartfinale siden 1986, dengang også på hjemmebane.
Bookmakerne gør England til svag favorit (odds 2.30 mod odds 3.25 på Mexico), og det er fair på papiret. Men kombinationen af højde, hjemmebane, to stærke defensiver og alt det, der er på spil, lugter langt væk af en tæt, låst affære, der meget vel skal ud i forlænget spilletid. Til odds 3.25 er uafgjort efter 90 minutter kampens klart mest interessante spil.