Holland – Marokko på tv: Kampen fra Monterrey sendes på DR 1
Holland – Marokko på tv bliver et af de største brag i 1/16-delsfinalerne – to mægtige nationer, der spås at nå langt. DR 1 viser kampen, der spilles i Monterrey, men det er også muligt at streame opgøret på DRTV. Der er kampstart klokken 03:00 natten til tirsdag.
| Kategori | Information |
|---|---|
| Kamp | Holland – Marokko |
| Dato | 30. juni 2026 |
| Tid | 03:00 |
| Stadion | Estadio BBVA |
| Sted | Monterrey, Mexico |
| Turnering | VM 2026 |
| TV-kanal | DR 1 |
| Stream | DRTV |
| Odds i artiklen | CampoBet |
Sådan ser du Holland – Marokko på tv
DR deler rettighederne til VM 2026 med TV 2. For bedst muligt at kunne følge alle kampe bør man have et abonnement på TV 2 Play, samt adgang til DR TV.
Opret konto hos DRTV
- Besøg DRTV via knappen nedenfor
- Opret en bruger gratis
- Download appen eller stream via nettet og begynd at se
Optakt til Holland – Marokko: Rygende varmt møde med derbystemning
Tænk hvis. Det er nok der, vi skal begynde. Tænk hvis Sofyan Amrabat havde valgt at spille for Holland. Tænk hvis Noussair Mazraoui havde valgt Holland. Eller hvis Hakim Ziyech havde gjort det back in the days. Den marokkanske diaspora i Holland er godt 400.000 personer stor, og selvfølgelig er der mængder af dygtige fodboldspillere, som har valgt Marokko frem for Holland, når landsholdet har banket på døren. Og der findes en tavs og konstant pågående frustration hos det hollandske fodboldforbund, som synes, at det marokkanske forbund opmuntrer spillere for tidligt. Netop derfor er der meget mere interesse i denne kamp udover de to holds fantastiske højeste niveauer.
Holland vandt jo Sveriges gruppe efter at have scoret 11 mål på tre kampe og kun ødslet en sejr væk til et uafgjort resultat i åbningskampen mod Japan.
Marokko spillede uafgjort mod Brasilien i deres åbningskamp, men fortsatte siden med sejre mod Skotland og Haiti og sluttede som nummer to bag brasilianerne.
Amsterdam og Rotterdam
Amsterdam, hovedstaden i Holland, vil være orange og højt syngende under 1/16-finalen, selvom det er midt om natten, når kampen mod Marokko spilles. I Rotterdam vil der også være meget orange, men store dele af byen vil være rød og grøn. Rotterdam er en by med en stor marokkansk befolkning, men en endnu større tyrkisk. Desuden er der mange kapverdianere i byen, og Rotterdam er måske en af de byer i verden, som har haft mest at VM-fejre indtil videre (med undtagelse af Tyrkiet selvfølgelig).
Den Rotterdam-fødte journalist Lotfi El Hamidi (med marokkansk ophav) mener dog i et interview med The Guardian, at mange i byen holder med flere hold under turneringen:
– Vi indleder turneringerne med at holde med forskellige hold, men i takt med at hold ryger ud, plejer de fleste at følge Oranje, siger han og fortsætter: Det er vel bare sådan, at alle ikke gør det med samme intensitet.

Fodbolden så?
Det handler egentlig om meget mere end 90 minutters fodbold, men samtidig er det jo præcis det, der skal spilles. Selvom Koeman mikser det lidt med totalfodbolden, så er det altid (næsten altid) dér, Holland falder tilbage til. For Marokko bliver forsvarsspillet utroligt vigtigt, og det er præcis det, som nordafrikanerne plejer at være gode til. Stenhårdt forsvarsspill og et livsfarligt omstillingsspil. Det bliver mildest talt hæsblæsende og spændende.
Forudsætningerne
Holland skrabede syv point sammen og vandt gruppen foran Japan, Sverige og Tunesien. Marokko tog lige så mange point, men blev nummer to bag Brasilien. Vinderen af denne ottendedelsfinale står over for Canada i kvartfinalen.
Der venter et yderst jævnbyrdigt opgør uden den helt store favorit – ja, Holland er favoritter ifølge bookmakeren CampoBet, men langt fra så store favortitter, som ses i nogle af de andre kampe.
En hollandsk sejr står til odds 2,16, hvilket gør dem til favoritter, men Marokko kan sagtens drille.
| Hvem vinder kampen? | Højeste odds | Bookmaker |
|---|---|---|
| Holland | 2.16 |
|
| Uafgjort | 3.40 |
|
| Marokko | 3.66 |
|