Paraguay – Frankrig på tv: Nyt show af Mbappé og Olise?
Paraguay – Frankrig på tv er opgøret, hvor sensationen Paraguay møder giganten Frankrig. Kan Paraguay overraske på ny? Kampen fra Philadelphia vises på DR 1, men kan også streames på DRTV. Kampen fløjtes igang klokken 23:00 lørdag aften.
| Kategori | Information |
|---|---|
| Kamp | Paraguay – Frankrig |
| Dato | 04. juli 2026 |
| Tid | 23:00 |
| Stadion | Lincoln Financial Field |
| Sted | Philadelphia, USA |
| Turnering | VM 2026 |
| TV-kanal | DR 1 |
| Stream | DRTV |
| Odds i artiklen | CampoBet |
Sådan ser du Paraguay – Frankrig på tv
DR deler rettighederne til VM 2026 med TV 2. For bedst muligt at kunne følge alle kampe bør man have et abonnement på TV 2 Play, samt adgang til DR TV.
Opret konto hos DRTV
- Besøg DRTV via knappen nedenfor
- Opret en bruger gratis
- Download appen eller stream via nettet og begynd at se
Før Paraguay – Frankrig: Har Paraguay overhovedet en chance?
Efter en omdiskuteret VAR-situation sendte Paraguay mægtige Tyskland ud af turneringen efter straffesparkskonkurrence. En gigantisk sensation, bevares, men Paraguay er et slagkraftigt fodboldhold, der på en god dag kan drille hvem som helst. Ganske vist indkasserede de fire mål i præmieren mod USA, men de fulgte op med to clean sheets i træk, inden de tvang tyskere ud i et sandt straffesparksdrama. Spørgsmålet er dog, hvor mærkede de er efter de 120 udmattende minutter i 1/16-finalen?
Frankrig havde på ingen måde brug for forlænget spilletid til at spille Sverige ud af brættet i deres første knockout-kamp. Selvom det trak ud indtil sekunderne før pausefløjtet med det første mål, var sejren reelt aldrig i fare. Kylian Mbappé er oppe på seks VM-scoringer og vil med garanti jagte flere i dette opgør. Real Madrid-angriberen puster Lionel Messi i kampen om topscorerværdigheden, og chancerne for nye Mbappé-kasser bør absolut være til stede her.
Revanche for ottendedelsfinalen i 1998
I de paraguayanske forberedelser trækkes der store paralleller til VM i 1998. Dengang tørnede netop Frankrig og Paraguay sammen i ottendedelsfinalen, og her leverede Paraguays legendariske målmand José Luis Chilavert en heroisk og historisk indsats, selvom franskmændene i sidste ende blev for stor en mundfuld.
Laurent Blanc blev den store franske frelser, da han afgjorde kampen med historiens allerførste Golden Goal i det 114. minut. Medierne i Paraguay drømmer nu om en forsinket revanche, hvor hovedpersonen endnu en gang kan blive en mand i målmandstrøjen. Orlando Gill storspillede mod Tyskland, og nu er planen, at han skal kanalisere Chilaverts ånd og mure målet fuldstændig til mod den franske offensiv.

Massiv selvtillid i den franske lejr
Franskmændene er endnu ikke for alvor blevet testet, og de franske medier sitrer af optimisme. Efter at have vundet gruppen uden problemer og efterfølgende kørt Sverige midt over med 3–0 i 1/16-finalen, beskrives Didier Deshamps’ mandskab som en velsmurt maskine, der har timet formen perfekt. Aviserne kan, af fuldstændig indlysende årsager, ikke stoppe med at svælge i den skræmmende angrebsstatistik.
Kylian Mbappé topper topscorerlisten med sine seks mål, og Ousmane Dembélé hyldes for sine fire pletskud. Derudover fremhæves Michael Olise som turneringens helt store arkitekt med sine fem assists indtil videre. Men der er ingen tegn på undervurdering i den franske lejr. Det står lysende klart, når man nærlæser den franske presse, at der er enorm respekt for Paraguays skalp mod Tyskland, og man husker stadig tydeligt, hvordan Chilavert stod i vejen for det franske stormløb i 1998.
Imponerende defensiv mod endnu mere frygtindgydende offensiv
Paraguay lukkede blot ti mål ind i 18 kampe i den sydamerikanske VM-kvalifikation, hvor de undervejs slog både Argentina og Brasilien. Kampen mod Tyskland var altså ingen tilfældighed eller et mirakel, og det bliver et livsvigtigt mentalt rygstød for paraguayanerne at tage med på banen. Rammer de dagen, kan de ryste Frankrig, men det vil kræve et umenneskeligt stykke arbejde og en solid portion held at fuldføre missionen. Det kan franskmændene også med fordel skrive sig bag øret. Skulle det mislykkes at passere Gill i løbet af den første time, skal de bevare tålmodigheden, fortsætte presset og for alt i verden undgå at blive frustrerede – for slår man op i banen, hugger Paraguay prompte. Det her bliver en forrygende ottendedelsfinale!
Ja, selvfølgelig er Frankrig storfavoritter. Det mener bookmakeren CampoBet også. De har en fransk sejr til odds 1,20 – men man må altså ikke undervurdere den jerndefensiv, som Paraguay gang på gang har vist frem.
| Hvem vinder kampen? | Højeste odds | Bookmaker |
|---|---|---|
| Frankrig | 1.20 |
|
| Uafgjort | 7.00 |
|
| Paraguay | 16.00 |
|