Siden indeholder henvisningslinks til bettingisder med dansk licens
18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Siden indeholder henvisningslinks til bettingisder med dansk licens
18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

USA – Bosnien-Hercegovina på tv: Kampen fra San Francisco vises på TV 2

USA – Bosnien-Hercegovina på tv: Kampen fra San Francisco vises på TV 2
Foto: Bildbyrån

USA – Bosnien-Hercegovina på tv bliver endnu en jævnbyrdig affære, hvor man dog må forvente, at hjemmebanefordelen kan gøre forskellen. TV 2 sender kampen, imens man også kan streame den på TV 2 Play. Kampen fløjtes igang klokken 02:00 natten til torsdag.

KategoriInformation
KampUSA – Bosnien-Hercegovina
Dato2. juli 2026
Tid02:00
StadionLevi’s Stadium
StedSan Francisco, USA
TurneringVM 2026
TV-kanalTV 2
StreamTV 2 Play
Odds i artiklenBetinia

Sådan ser du USA – Bosnien på tv

TV 2 deler rettighederne til VM 2026 med DR. For bedst muligt at kunne følge alle kampe bør man have et abonnement på TV 2 Play, samt adgang til DR TV.

Opret konto hos TV 2 Play

  1. Besøg TV 2 Play via knappen nedenfor
  2. Vælg en pakke – tjek at sport er inkluderet
  3. Download appen og begynd at se
Se odds på USA vs Bosnien

Før USA – Bosnien-Hercegovina: Hvor har vi det rigtige USA?

Hvor har vi jer egentlig, amerikanere? I en gruppe bestående af Tyrkiet, Australien og Paraguay gik man ikke ind som favoritter, men efter at tyrkerne underpræsterede totalt, var det USA, der drog fordel af det og sikrede gruppesejren efter to sejre mod Paraguay (4-1) og Australien (2-0). Men afslutningen mod et allerede udslået Tyrkiet viste, at der også er en del spørgsmålstegn ved den amerikanske fremmarch.

Tyrkerne afgjorde kampen sent og vandt 3-2, men vi skal altid huske på, at kampen ikke havde nogen betydning. Fodboldfeberen vokser i hjemlandet, og det vil koge, når holdet spiller i San Francisco.

Modstanderne fra Bosnien-Hercegovina gør sig klar til deres allerførste knockoutkamp i VM-sammenhæng nogensinde. For tolv år siden debuterede man ved VM i Brasilien og vandt sin første kamp (mod Iran med 3-1), men missede avancementet. Med det udvidede format ved dette års VM gik man videre som gruppetreer efter uafgjort mod Canada og sejr over Qatar. På papiret er man underdogs mod USA, men samtidig er det svært at forestille sig en bedre modstander i en første slutspilskamp.

Esmir Bajraktarevic

PSV-fløjen, den 21-årige Esmir Bajraktarevic, er født og opvokset i Wisconsin og har spillet landskampe for både det amerikanske U19- og U23-landshold. Han fik sin A-landsholdsdebut i en venskabskamp mod Slovenien og var med i kvalifikationen til OL i Paris. Men lige inden selve turneringen takkede han nej. Han ville i stedet spille for sine forældres hjemland, Bosnien.

Han debuterede for det bosniske landshold i september 2024 og har været fast inventar der siden. I gruppespillet deltog han i alle kampe, og i den afsluttende kamp mod Qatar fik han 90 minutter. Nu står han altså over for landet, hvor han voksede op, og som uddannede ham som fodboldspiller. Spørgsmålet er, hvordan modtagelsen bliver i Bay Area.

Foto: Bildbyrån

The LeBron of soccer – skadet?

Den mest omtalte amerikanske spiller, landsholdskaptajn Christian Pulisic, pådrog sig en skade i præmieren mod Paraguay og gik glip af mødet med Australien. Han fik et indhop i opgøret mod Tyrkiet, og de seneste meldinger lyder på, at han er helt klar til 1/16-finalen. En rask Pulisic er nødvendig for USA, hvis holdet skal spille sig længere frem i turneringen.

Værterne er, ifølge bookmakeren Betinia, store favoritter forud for 1/16-finalen. Man har nationen i ryggen – på godt og ondt. Betinia giver altså odds 1,40 på en amerikansk sejr.

Hvem vinder kampen? Højeste odds Bookmaker
USA 1.40 Betinia
Uafgjort 5.00 Betinia
Bosnien 8.50 Betinia
Se odds på USA vs Bosnien

Skribent, som har dækket fodbold de sidste to år. Jeg går op i flere forskellige sportsgrene såsom fodbold, basketbold, amerikansk fodbold og cykling. Til trods for det er fodbold min spidskompetance, og det er sporten, der dyrkes mest i min fritid, hvor jeg hyppigt er rundt i Europa og se fodbold – især i Spanien

Kommende kampe i VM 2026