Forud for semifinalen i Stockholm Open
Nogen skal jo vinde også. Selvom det måske ikke er voldsomt mange, der går op i, hvem af Rune, Ruud, Shapovalov og Humbert der vinder en 250-turnering. Men lidt mere her i Stockholm måske, og selvfølgelig. Feltet var stærkt inden ugen. Bredden var god. Alligevel er det de fire bedste spillere, der gør op nu i weekenden. De fire højest rangerede spillere, skal jeg måske sige. Noget, der måske hænger sammen med, at det ikke er helt retfærdigt i disse 250-turneringer. De her fire spillere har kun spillet to kampe i løbet af ugen og står allerede i semifinalen. Det hjælper lidt at stå over første runde.
14:40 Holger Rune - Ugo Humbert
Ikke nogen dårlig kamp det her. Rune rangeret nummer 11 i verden mod Humbert rangeret nummer 25. Rune går for øvrigt ind i top-10 igen på mandag med sine sejre her i Stockholm. Uden direkte kontakt til en slutspilsplads dog. Slutspillet er næsten allerede fastlagt, hvis alle ønsker at deltage. Alcaraz, Sinner, Djokovic, Zverev, Fritz, Shelton, De Minaur og Musetti bliver det. Felix ligner første reserve, og Rune kan måske blive anden reserve, da Draper allerede har afsluttet sin sæson.
5–0 i indbyrdes møder til Rune her, og det kan jeg ærlig talt godt forstå. Ikke ideelt for Humbert at møde en spiller, der er så grundig som Rune. Samtidig synes jeg, at Humbert har set bedre ud end Rune hidtil i ugen, og selvom Rune er stærk indendørs, så er Humbert indendørsspecialist, så en lille fordel til franskmanden der.
Humbert er en lille favorit hos bookmakerne. Tvivlsomt, vil jeg sige. Jeg tror Rune vinder.
18:10 Ruud - Shapovalov
Man holder altså en pause mellem semifinalerne for at kunne sælge billetter til to forskellige sessioner, og jeg ved ikke rigtig. Det er altid sådan her i Stockholm Open. Den ene langside spærres for salg, så billetterne kan gives til sponsorer, og hvis man er heldig, bliver de brugt – ellers står det lidt tomt. De øvrige billetter forsøger man så at sælge temmelig dyrt. Det koster 950 kroner at købe en billet, en af de dårligere billetter, til én af dagens kampe. Man får altså ikke engang set begge semifinaler for den pris, og vil man se begge, er det to billetter til næsten 2000 kroner. Nok fordi alt i verden er blevet dyrere, men det der – det er ikke helt markedsmæssigt. Man rammer forbi, simpelthen.
Så regn ikke med tæt på udsolgt til denne kamp, hvilket selvfølgelig er ærgerligt, for det er en ganske fin kamp.
Ruuds stabilitet mod Shapovalovs fuld fart fremad.
Shapovalov, som i går aftes havde lidt show – negativt show, skal siges – under kampen mod Elias Ymer. Shapovalov, der for nylig har giftet sig med en svensker og har opholdt sig meget i Sverige, tror jeg er havnet lidt i Djokovic-syndromet. Han mener i sit hoved, at han burde være elsket af det svenske publikum – det er bare sådan, at det svenske publikum ikke helt har fanget den. De ved snarere ikke helt, hvem han er. Præcis det samme syndrom, som Djokovic har haft i mange år. I hans hoved er han bedst og flinkest og burde derfor være mest elsket, men det har publikum ikke helt fulgt med på.
Shapovalov har ikke set særlig god ud overhovedet i løbet af ugen. Han er i semifinalen her efter at have slået to svenskere i tre sæt. Hvis man taber sæt mod to svenskere i træk, burde der næsten være en regel, der siger, at man ryger ud alligevel.
Stor fordel Shapovalov, at det er hardcourt og indendørs selvfølgelig, men som han har set ud indtil videre i ugen, så slår han ikke Ruud.