TVsporten.dk TVsporten.dk
  • 21 tors
  • 22 i dag
  • 23 lør
  • 24 søn
  • 25 man
  • 26 tirs
  • 27 ons
  • 28 tors
  • 29 fre
  • 30 lør
  • 31 søn
  • 1 man
  • 2 tirs

Cykling i TV og Live Stream

TVsporten giver dig cykling LIVE på TV og Livestream. Med vores TV-guide får du en komplet oversigt med kanaler, tid og kampprogram for Cykling.
21 okt

i går, torsdag

18:25

VM i banecykling

VM i banecykling

  • TV2 Play
22 okt

i dag, fredag

18:15

VM i banecykling

VM i banecykling

  • TV2 Sport X
  • TV2 Play
21:00

Kings CX (k)

Cykelcross

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
23 okt

i morgen, lørdag

13:35

Ruddervoorde (k)

Cykelcross

  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:00

Ronde van Drenthe

UCI Women's World Tour

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+
14:55

Ruddervoorde (h)

Cykelcross

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
17:25

VM i banecykling

VM i banecykling

  • TV2 Sport X
  • TV2 Play
21:05

Kings CX (k)

Cykelcross

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
22:15

Kings CX (h)

Cykelcross

  • Eurosport 1
  • Eurosport Player
  • Discovery+
24 okt

søndag

12:55

VM i banecykling

VM i banecykling

  • TV2 Play
13:35

Zonhoven (k)

Cykelcross

  • TV2 Play
15:05

Zonhoven (h)

Cykelcross

  • TV2 Play
22:10

Kings CX (h)

Cykelcross

  • Eurosport 2
  • Eurosport Player
  • Discovery+

Cykling

UCI WorldTour

UAE Tour
21. - 27. februar
Vinder: Tadej Pogacar

Omloop Het Nieuwsblad
27. februar
Vinder: Davide Ballerini

Strade Bianche
6. marts
Vinder: Mathieu van der Poel

Paris - Nice
7. - 14. marts
Vinder: Maximilian Schachmann

Tirreno-Adriatico
10. - 16. marts
Vinder: Tadej Pogacar

Milano-Sanremo
20. marts
Vinder: Jasper Stuyven

Katalonien Rundt
22. - 28. marts
Vinder: Adam Yates

Oxyclean Classic Brugge-De Panne
24. marts
Vinder: Sam Bennett

E3 Saxo Bank Classic
26. marts
Vinder: Kasper Asgreen

Gent-Wevelgem
28. marts
Vinder: Wout van Aert

Dwars door Vlaanderen
31. marts
Vinder: Dylan van Baarle

Flandern Rundt
4. april
Vinder: Kasper Agreen

Baskerlandet Rundt
5. - 10. april
Vinder: Primoz Roglic

Amstel Gold Race
18. april
Vinder: Wout van Aert

La Flèche Wallonne
21. april
Vinder : Julian Alaphilippe

Liège-Bastogne-Liège
25. april
Vinder: Tadej Pogacar

Romandiet Rundt
27. april - 02. maj
Vinder: Geraint Thomas

Giro d'Italia
8. - 30. maj
Vinder: Egan Bernal

Critérium du Dauphiné
30. maj - 06. juni
Vinder: Richie Porte

Schweiz Rundt
06. - 13. juni
Vinder: Richard Carapaz

Tour de France
26. juni - 18. juli
Vinder: Tadej Pogacar

Donostia San Sebastian Klasikoa
31. juli
Vinder: Neilson Powless

Polen Rundt
9. - 15. august
Vinder: João Almeida

Vuelta a Espana
14. august - 15. september
Vinder: Primoz Roglic

Bretagne Classic
29. august
Vinder: Benoît Cosnefroy

Benelux Tour
30. august - 5. september
Vinder: Sonny Colbrelli

Eschborn-Frankfurt
19. september
Vinder: Jasper Philipsen

Paris-Roubaix
3. oktober
Vinder: Sonny Colbrelli

Lombardiet Rundt
09. oktober
Vinder: Tadej Pogacar

Mesterskaber

DM i enkeltstart
17. juni
Vinder: Kasper Asgreen

DM i linjeløb
20. juni
Vinder: Mads Würtz

OL i enkeltstart
25. juli
Vinder: Primoz Roglic

OL i linjeløb
28. juli
Vinder: Richard Carapaz

EM i enkeltstart
9. septemberStefan Küng
Vinder: Stefan Küng

EM i linjeløb
12. september
Vinder: Sonny Colbrelli

VM i enkeltstart
19. september
Vinder: Filippo Ganna

VM i linjeløb
26. september
Vinder: Julian Alaphilippe

Danskere på WorldTouren
WorldTourens 23 danskere
Danskerne: Jakob Fuglsang og Jonas Gregaard (Astana Pro Team), Frederik Wandahl (Bora - hansgrohe), Kasper Asgreen, Mikkel Honoré og Michael Mørkøv (Deceuninck - Quick Step), Magnus Cort og Michael Valgren (EF Education - Nippo), Mads Würtz Schmidt (Israel Start-Up Nation), Andreas Kron (Lotto Soudal), Mathias Norsgaard (Movistar Team), Christopher Juul-Jensen (Team BikeExchange), Asbjørn Kragh Andersen, Søren Kragh Andersen og Casper Pedersen (Team DSM), Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma), Lasse Norman Hansen, Andreas Stokbro og Emil Vinjebo (Team Qhubeka ASSOS), Niklas Eg, Jakob Egholm, Alexander Kamp, Mads Pedersen og Mattias Skjelmose (Trek - Segafredo) og Mikkel Bjerg (UAE-Team Emirates)

Danske UCI-løb

Grand Prix Herning
29. maj
Vinder: Mads Østergaard Kristensen

Fyn Rundt
30. maj
Vinder: Niklas Larsen

PostNord Danmark Rundt
10. - 14. august
Vinder: Remco Evenepoel

GP Himmerland Rundt
21. august
Vinder: Mathias Larsen

Rent Liv Løbet Skive
22. august
Vinder: Elmar Reinders