21:00 – mandag 23 juni
NextAtletico Madrid – Botafogo Rj
- Blev vist på…
- DAZN
Norlys
VBet Live Odds
Danske Spil Live Odds
Delikat situation for Atletico Madrid ved Klub-VM. De kan i aften blive det første større hold, der ryger ud af turneringen.
Men slaget er ikke tabt endnu. Langt fra.
Her er forudsætningerne før aftenens afgørelse.
Gruppe B – FIFA Club World Cup
1, Botafogo RJ – 6 point, målscore 3–1
2, Paris Saint-Germain – 3 point, målscore 4–1
3, Atlético Madrid – 3 point, målscore 3–5
4, Seattle Sounders FC – 0 point, målscore 2–5
Seattle er matematisk stadig med i turneringen, men hvis man skal være bare en smule realistisk, så kommer de ikke til at køre over PSG i aften samtidig med, at Atletico taber her mod Botafogo.
Det står altså mellem tre hold – PSG, Botafogo og Atletico – hvor PSG helt klart sidder i førersædet efter deres 4-0-sejr over Atletico i åbningskampen. Hvis tre hold ender på seks point, er det indbyrdes målscore mellem de hold, der afgør det – og så kan man ikke hente PSG. PSG går altså videre med en sejr over Seattle.
Hvad gælder så her?
Forudsætningerne er faktisk, tro det eller ej, ret enkle.
Atletico skal vinde med mindst tre måls margin. Hvis de gør det, kravler de forbi Botafogo på indbyrdes målscore. Ved alle andre udfald går Botafogo videre.
De brasilianske hold har præsteret fantastisk godt indtil videre i denne turnering, hvilket nok er ret nemt at forklare. Denne turnering er det største, der kan ske for dem, mens det for de europæiske hold – i hvert fald i begyndelsen – måske kan føles lidt søvnigt.
Men hvad sker der så nu? Der er en milliard kroner til vinderen af dette mesterskab, og selvom Atletico ikke hører til blandt de store favoritter, så har de chancen, hvis de går videre. Det er alvor nu. Kommer man så til at se forskellen i kvalitet mellem europæiske og sydamerikanske hold? Måske. Det er netop det, der bliver så spændende at følge i aften.
Atletico Madrid – startopstilling (4–4–2)
Målmand: 13 Oblak
Forsvar: 21 Galán, 15 Lenglet, 24 Le Normand, 14 Llorente
Midtbane: 8 Barrios, 6 Koke, 5 De Paul, 22 Simeone
Angreb: 19 Álvarez, 9 Sörloth
Træner Diego Simeone forventes at stille med det stærkeste, han har, hvilket meget vel kan være denne startopstilling. Antoine Griezmann er i øjeblikket næppe selvskrevet, men regn med, at han kommer ind senere i kampen, hvis han ikke starter.
Hvad siger så oddsene? Klarer Atletico den her?
Cirka én ud af fire på, at de går videre. Det er lidt mindre sandsynligt, at de vinder denne kamp med mindst tre måls forskel, men der er også en lille åbning i, at PSG smider point i deres kamp – og så kan Atletico gå videre uden en storsejr her.