22:00 – torsdag 22 maj
NextCharles Schwab Challenge
- Blev vist på…
- Eurosport 2
Norlys
VBet Live Odds
Danske Spil Live Odds
Det er tid til ugens turnering på PGA-touren. Der er stadig lidt tømmermænd efter sidste uges PGA Championship, men det kan man godt forstå. Manden, der burde have tømmermænd – sidste uges vinder Scottie Scheffler – er alligevel til start i denne uges Charles Schwab Challenge.
Forklaringen er næppe særlig kompliceret. Turneringen spilles på Colonial Country Club i Texas. Scheffler har boet i Texas i mange år og plejer at trives med at spille på hjemmebane.
Han er også kæmpefavorit til at vinde i denne uge. Det er faktisk sjældent, at en spiller er så stor favorit i en golfturnering som han er her.
En del af forklaringen er selvfølgelig, at han er verdens klart bedste golfspiller lige nu. En anden er, at mange af de øvrige topspillere har valgt at springe over denne uge. Tommy Fleetwood – dygtig, men notorisk dårlig til at vinde – er næstfavorit, og både Hideki Matsuyama og Jordan Spieth stiller op. Men ellers er det sparsomt med topnavne.
Ingen Ludvig Åberg til start i denne uge. Åberg har mistet sin sving og form og skal nok finde rytmen igen, inden han spiller næste gang. Heller ingen Alex Norén – han hviler efter sin fremragende præstation i sidste uge. Jesper Svensson og Henrik Norlander er de eneste svenskere i feltet.
Ingen Viktor Hovland til start, så nordmændene må i stedet håbe på Kris Ventura.
Også blandt danskerne er der stort mandefald – Thorbjørn Olesen er eneste danske deltager denne uge.