Tid til ugens turnering på PGA-touren at gå i gang. Cognizant Classic spilles i Palm Beach i Florida. Denne uge markerer altså flytningen fra vestkysten til østkysten, hvilket gør, at tiderne bliver endnu lidt bedre for os her i Norden. Tiderne for golfen er ganske vist efterhånden altid gode. PGA-touren er i løbet af det seneste år i stigende grad begyndt at spille tidligere på dagene. Dels måske for at have bedst mulig mulighed for at få alle spillerne igennem, men også muligvis for at få flere seere på golfen i Europa.
Hvad er det så for en turnering? En helt almindelig PGA Tour-turnering, kunne man måske sige. Denne turnering hører absolut ikke til blandt de største, og der er faktisk ikke særlig mange topspillere til stede i denne uge.
Favorit i denne uge er ifølge forhåndsoddsene Shane Lowry, som ikke ligefrem vinder hver dag på PGA-touren. Blandt de absolutte favoritter findes også begge tvillingerne Højgaard, Rasmus og Nicolai.
Frem for alt er det dog ekstremt jævnt i denne uge. Masser af spillere med nogenlunde samme chance, så en kæmpe mulighed for mange, kunne man måske kalde det.
Samtlige nordiske spillere med deres starttider torsdag ses nedenfor.
| Starttid | Spiller | Land |
|---|---|---|
| 13:57 | Nicolai Højgaard | Danmark |
| 18:35 | Rasmus Højgaard | Danmark |
| 18:35 | Thorbjørn Olesen | Danmark |
| 18:47 | Kristoffer Reitan | Norge |
| 18:59 | Kris Ventura | Norge |
| 18:59 | Pontus Nyholm | Sverige |
| 19:11 | Jesper Svensson | Sverige |
| 19:23 | Rasmus Neergaard-Petersen | Danmark |