15:10 – søndag 22 juni
NextDaniil Medvedev – Alexander Bublik
- Blev vist på…
TV2 Play
Norlys
VBet Live Odds
Danske Spil Live Odds
Finalen i denne uges 500-turnering i tyske Halle – og både overraskende og måske alligevel ikke så overraskende finaledeltagere.
Overraskende selvfølgelig, at verdensetteren Jannik Sinner ikke er med her, men han blev slået ud af Alexander Bublik allerede i anden runde. Bublik var i går i store problemer i sin semifinale mod russeren Karen Khachanov. Khachanov havde 1-0 i sæt og var to point fra sejren ved 5-5 i tiebreaken i andet sæt.
Daniil Medvedev besejrede i går hjemmebanefavoritten og andenseedede Alexander Zverev i sin semifinale. Zverev er nu bedre rangeret end Medvedev, men Medvedev har altid haft overtaget i deres indbyrdes opgør – og det gjorde han også i går.
Hvordan går det så i dag?
Apropos overtag. 7-0 til Medvedev i indbyrdes opgør, og Bublik har nogle gange virket opgivende allerede inden kampene mod ham. Han har også ofte talt om, hvor umulig Medvedev har føltes – både i deres barndom i Rusland og som professionelle spillere.
Noget der dog måske taler for Bublik i dag er underlaget. Bublik er ekstremt dygtig på græs – et underlag, som Medvedev historisk ikke har været specielt glad for.
Men Medvedev er stadig en lille, men klar favorit i dagens finale. Vinder han, bliver det hans første titel i over to år.