Tilbage Tilbage

20:15 – onsdag 28 maj

Next Next

Holger Rune – Emilio Nava

18+ | Spil ansvarligt | StopSpillet.dk | ROFUS.nu

Han spøgte lidt med sin placering i første runde, Holger Rune. Holger, der er rangeret i top-10 i verden, blev sat på en sidebane, og efter kampen takkede han spøgefuldt for, at han trods alt fik lov til at spille på en af turneringens baner – og slap for at skulle spille sin kamp ude på træningsanlægget.

Det virker som om arrangørerne måske satte pris på hans joke, for selv om dagens modstander ærligt talt er klart overkommelig, har Holger fået dagens mest profilerede spilletid: aftenens kamp på centrecourt med start klokken 20:15.

Hvem er så dagens modstander, Emilio Nava fra USA?

Han er 23 år gammel og rangeret som nummer 137 i verden. På mange måder er han Runes diametrale modsætning. Rune har været fremme gennem hele sin ungdom, og mange har i årevis betragtet ham som en naturlig verdensklassespiller. Nava derimod er mere eller mindre druknet i konkurrencen hjemme i USA, og sandt at sige – selv blandt tennisinteresserede i hjemlandet er der næppe mange, der ved, hvem han er.

Nava spiller normalt på Challenger-touren og havde kun vundet tre kampe på ATP-niveau før French Open.

Alt peger altså på en nem opgave for Rune, som ifølge oddsene har 90 % chance for at vinde.